Zbierky

O muzeálnych a galerijných exponátoch, ktoré zaujali kurátorov, kustódov, návštevníkov. O výstavách, sympóziách, prednáškach, ktoré mapujú históriu dizajnu, architektúry a úžitkového umenia, o nových akvizíciách predmetov a dokumentov.

Obľúbené tagy tejto kategórie:


Plesové šaty zo salónu Styl

Iva Mojžišová-Červeňanská na plese v roku 1957, súkromný archív. Foto Jana Hojstričová; zbierka SMD, MT 141

Styl – jedna z najzaujímavejších značiek socialistického Československa, ktorá nadviazala na medzivojnovú tradíciu firmy Rosenbaum. V roku 1948 bola firma znárodnená a začlenená do národného podniku Oděvní tvorba, po jej zániku v roku 1954 prišiel salón o svoj pôvodný názov. Pod novým menom Styl už patril pod národný podnik Módní závody Praha. Až do roku 1960 tu bol činný ako návrhár Niko Pauzdr, o päť rokov nastúpila Jana Novotná, v roku 1968 ju vystriedala Zdena Bauerová.

Dvakrát ročne vznikala v salóne Styl kolekcia okolo 70 modelov, okrem toho sa napĺňali predstavy klientov i v samostatných zákazkových modeloch, tvoril sa šatník podľa ich konkrétnych potrieb. V ponuke bola tiež možnosť vyhotovenia modelu v oblasti kožušníctva, modistva a šitie bielizne. Tunajší klienti mali výnimočné možnosti ponuky materiálov, ktoré sa dodávali v malých množstvách z Francúzska, Nemecka či Talianska. Zdena Bauerová pravidelne cestovala do zahraničia, preto bola jej  tvorba zárukou aktuálnych módnych trendov.  V osemdesiatych rokoch na kolekciách Stylu pracovali tiež mladé absolventky VŠUP, napríklad Tatiana Kovaříková či Helena Krbcová.

Salón navštevovali manželky prezidentov, herečky, ale i všetci tí, ktorí v novej spoločnosti niečo znamenali. Od roku 1945 sa stala pravidelnou klientkou i Ňuta Červeňanská, absolventka umenovedného odboru na UK v Prahe a manželka Jána Červeňanského, dlhoročného prednostu ortopedickej kliniky v Bratislave. V salóne bola realizovaná prevažná časť jej šatníka. Zároveň tu šili v roku 1957 aj plesové šaty z hodvábneho tylu pre jej dcéru, vtedy len osemnásťročnú Ivu, po vydaji Mojžišovú. Púdrovo-zelené šaty patria v Slovenskom múzeu dizajnu k jedinečným príkladom plesovej módy päťdesiatych rokov. Sukňová časť je bohato riasená s niekoľkými vrstvami spodničiek, živôtik so zapínaním na zips je riešený dekoratívnym skladaním tylu. Dekolt a ramienka sú zvýraznené tylovými volánikmi, akcentovaný s ružovou silonovou kvetinou v dekolte.

Téma Udalosti Ocenenia Knihy Rozhovory Zbierky Užitočné
Dizajnéri Štúdiá Newsletter