Ocenenia

Súťažiť či nesúťažiť? Dajú sa dizajn, architektúra, textil, šperk, kniha, esej… porovnávať a spravodlivo ohodnotiť? Aké majú mať súťaže podmienky, kategórie, poroty? Chceme vás informovať nielen o výsledkoch, priebehu a podmienkach rôznych súťaží, ale aj o projektoch, ktoré by Slovenské centrum dizajnu chcelo oceniť aj mimo nich, teda tie, ktoré nás aj vás zaujali svojou myšlienkou, inovatívnosťou, kvalitou, veľkým potenciálom...

Obľúbené tagy tejto kategórie:


Graduation Projects 2019

Graduation Projects je každoročná súťažná prehliadka diplomových a bakalárskych prác z dizajnových odborov vysokých škôl krajín Vyšehradskej štvorky. Hlavným organizátorom súťaže je poľské centrum dizajnu Zamek Ciezsyn v poľskom Cieszyne, ktoré vo svojich priestoroch usporadúva výstavu, prezentáciu aj zasadanie medzinárodnej odbornej poroty.

Ročník 2019 bol opäť bohatý na počet prihlásených projektov absolventov škôl z Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska. Z celkového počtu 289 prác (z toho 146 v kategórii 2D dizajn a 143 v kategórii 3D dizajn) bolo vybraných 30 najlepších, ktoré boli odprezentované na výstave a v katalógu. Ako každý rok, aj tento bolo otvorenie výstavy súčasťou celovíkendového (už pätnásteho ročníka) festivalu Urodziny Zamku Cieszyn v termíne 21. – 23. februára. Ide o sériu workshopov, diskusií, prednášok a komentovaných prehliadok o dizajne a architektúre v úzkej spojitosti s mestom Cieszyn. Nosná téma, resp. podtitul tohto ročníka, mala názov Forever Young? a zameriavala sa na potreby najstaršej generácie v spojitosti s verejným priestorom. Organizátori si na toto podujatie pozývajú mnoho hostí – odborníkov z Poľska a celej Európy. Ide o mimoriadne zaujímavú akciu s bohatým programom, kvôli ktorej sa oplatí urobiť si predĺžený víkend v poľskom Ciezsyne. Výstava Graduation Projects 2019 sa za účasti víťazných absolventov otvárala v sobotu 22. februára 2020. V piatok, deň pred vernisážou, sa konala prezentácia, kde každý absolvent predstavil svoj projekt verejnému i odbornému publiku.

Medzi tridsiatimi najlepšími záverečnými projektami boli zo Slovenska vybrané tri. Za produktový dizajn to bola bakalárska práca Lenky Erdovej (Katedra dizajnu VŠVU, pod pedagogickým vedením Františka Buriana) s názvom Personal Space / Osobný priestor. Jej cieľom bolo vytvoriť atypickú stoličku alebo objekt na sedenie, do ktorého by sa jeho používateľ mohol ,,zakukliť,,. Do vysokej mäkkej peny v tvare kvádra vyhĺbila sediacu ľudskú siluetu a penu položila na pevný drevený základ so štyrmi nohami. Mäkký materiál naokolo vytvorí sediacej osobe pohodlný a podľa potrieb formovateľný osobný priestor. Pri navrhovaní sa autorka inšpirovala detskými bunkrami, kde sa deti radi schovajú a trávia tam čas v malom priestore obklopené svojimi plyšovými hračkami. Druhým, tentokrát magisterským projektom, bola práca Lucie Gamanovej (Katedra vizuálnej komunikácie VŠVU, pod pedagogickým vedením Marcela Benčíka) s názvom Jewellery as Something / Šperk ako čokoľvek. Ide o netradičný projekt (Lucia Gamanová je študentka grafického dizajnu), v ktorom sa autorka venovala recyklácii odpadu. Autorka pozbierala rôzne vyhodené veci alebo fragmenty vecí, ako plastové uzávery fľaše, elektroodpad či plechové časti z konzerv. Z týchto predmetov vyrobila za pomoci 3D tlačiarne rôznorodé výtvarné objekty v čistej bielej a čiernej farebnosti, ktoré sa dajú využiť ako jednoduchá, ale výrazná brošňa. Treťou prácou je magisterský projekt Mareka Matiho, absolventa Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU, s názvom Receptár pre dizajnéra na hranici / Recipes for a Designer on the Border (pod pedagogickým vedením Marcela Benčíka). Ako napovedá názov, cieľom autora bolo vytvoriť akýsi manuál (nielen) pre dizajnérov, ktorí sa ocitli v situácii bez profesionálnych grafických programov. Marek Mati preskúmal možnosti, ako sa dá graficky spracovať dokument v najpoužívanejšom kancelárskom textovom programe Microsoft Word. Všetky svoje zistenia, poznatky a výstupy spracoval do jednej publikácie – poradcu, ktorú vytvoril (ako inak) v Microsoft Worde. Výsledok je až prekvapujúco solídny. Stránky s čiernym textom a azúrovo modrými symbolmi, grafmi a nákresmi sú spracované mimoriadne rozmanito a minimalisticky na vysokej typografickej úrovni. Manuál môže dobre poslúžiť aj v obyčajných kanceláriách bez profesionálneho grafického dizajnéra (napr. pre oznamy) a zvýšiť tak grafickú úroveň tlačovín v bežných verejných priestoroch.

Výstava Graduation Projects 2019 mala trvať do nedele 26. apríla 2020 a začiatkom mája ďalej putovať na pár týždňov aj do českého Zlína. Žiaľ, vzhľadom na súčasnú situáciu musela byť výstava predčasne zatvorená a termín jej prezentácie mimo Zamek Ciezsyn je v štádiu rokovaní. V každom prípade je možné pozrieť si tento aj predchádzajúce ročníky na oficiálnom webe Graduation Projects.

Téma Udalosti Ocenenia Knihy Rozhovory Zbierky Užitočné
Dizajnéri Štúdiá Newsletter