Knihy

O knihách, ktoré nám pomáhajú pochopiť zmysel dizajnérskych činností, ktoré vysvetľujú či popisujú minulosť a budúcnosť dizajnu, predstavujú dizajnérov a dizajnérky, umelecké hnutia, vzácne predmety a zbierky, najznámejšie projekty, ako aj teórie, ktoré ovplyvňujú spôsob dizajnérskeho myslenia. Viete nám tie najlepšie odporučiť? Sledujme spoločne slovenské a zahraničné vydavateľstvá, navštevujme kníhkupectvá a knižnice, napríklad aj knižnicu SCD na Jakubovom námestí 12 v Bratislave.

Obľúbené tagy tejto kategórie:


Mária Rojko: grafický dizajn knihy Letné svetlo a potom príde noc (Artforum)

Knihu Letné svetlo a potom príde noc od islandského spisovateľa Jóna Kalmana Stefánssona, ktorú v slovenskom preklade vydalo Artforum, a ktorú graficky upravovala Mária Rojko (v spolupráci s Milošom Koptákom, autorom titulnej ilustrácie) vyberám za svoj obľúbený predmet v zbierkach SMD z viacerých dôvodov. Na začiatok je to určite fakt, že sama vlastním a rada čítam knihy od tohto autora a zároveň som fanúšikom tvorby Márie Rojko. V jej prácach, či už ide o knižný dizajn, obaly na hudobné nosiče či plagáty, cítiť úzke prepojenie so svetom ilustrácie.  Tak je to dokonca i v tejto knihe, ktorá je spracovaná minimalisticky, bez ilustrácií (okrem spomínanej titulky), no s odkazom na obsah a aj samotný názov knihy. Mária tvorí premyslený dizajn, dizajn s odkazom na materiál, jeho využitie a často pri tom využíva ručné techniky.

Okrem (pre mňa) výbornej kombinácie spisovateľa a grafického dizajnéra je dôvodom môjho výberu aj vydavateľstvo Artforum, ktoré knihu vydalo a ktoré svojou filozofiou a činnosťou je skvelým príkladom toho, že kvalita je dôležitejšia ako kvantita. Ukážková je i jeho spolupráca s domácimi ilustrátormi a dizajnérmi, ktorým na svojej internetovej stránke dokonca vytvára portfólia spoločných prác. Vydavateľstvo Artforum bolo v roku 2016 v rámci Národnej ceny za komunikačný dizajn nominované (spolu so Slovenskou národnou galériou) na Cenu ministra hospodárstva SR. Do tejto súťaže bolo prihlásených množstvo krásnych kníh spracovaných domácimi autormi a i  hlavnú cenu získala knižná edícia Rudolf Sloboda od grafického dizajnéra Borisa Meluša (Slovart). Je skvelé, že vydavateľstvá podporujú kvalitný knižný dizajn a vytvárajú tak priestor na spoluprácu dizajnér - výrobca, ktorý v mnohých ďalších odvetviach dizajnu tak veľmi chýba. To prečo súťaž spomínam, je okrem iného i fakt, že bola dôvodom, prečo máme túto knihu v Slovenskom múzeu dizajnu. Mária Rojko sa ju po zapojení do súťaže a skončení výstavy rozhodla darovať do zbierok, čím podporila prácu súčasných pracovníkov múzea a určite i uľahčila prácu tým budúcim.


Téma Udalosti Ocenenia Knihy Rozhovory Zbierky Užitočné
Dizajnéri Štúdiá Newsletter